lietuviuzodynas.lt
Žodynas
Vertėjas
Terminų žodynas
Sinonimų žodynas

Frazeologizmų žodynas

Apie žodyną

Šioje internetinio žodyno lietuviuzodynas.lt skiltyje galite rasti pačius būdingiausius bei dažniausiai naudojamus lietuvių kalbos frazeologizmus, kurie yra vartojami tiek šnekamojoje, tiek bendrinėje kalboje.

Frazeologizmai – tai vaizdingi, netiesioginiai posakiai ir junginiai, kurie yra naudojami siekiant emociškai bei stilistiškai labiau pabrėžti išsakomas mintis.

Verta paminėti ir tai, jog frazeologiniai junginiai dažniausiai turi keletą jiems būdingų ypatybių. Pirmoji ypatybė yra reikšmės vientisumas, kuris frazeologizmus atskiria nuo laisvųjų junginių, kurių pagalba kiekvienas žodis išlaiko savo reikšmę ir leidžia juos laikyti frazeologiniais junginiais. Antroji ypatybe – tai vaizdingumas. Vaizdingumas nėra itin pastovus, apibrėžtas ar visų vienodai suprantamas reiškinys. Žinoma, ir frazeologinių junginių reikšmės vaizdingumo atžvilgiu nėra vienodos: vienos labiau, kitos mažiau vaizdingos. Neretai, minėtasis vaizdingumas yra suvokiamas itin sunkiai. Trečioji ir paskutinioji frazeologizmų ypatybė yra tokia, jog frazeologiniai junginiai yra pastovūs kalbiniai vienetai.

Šis frazeologijos žodynas yra nepamainoma bendrinės lietuvių kalbos kultūros skatinimo ir kėlimo priemonė. Visoje Lietuvoje, nuo seniausių laikų yra naudojami patys įvairiausi frazeologiniai junginiai, tad turint jų žodyną galima daug plačiau pažvelgti bei įsilieti į visus bendrinės lietuvių kalbos subtilumus.

Žodyne esantys frazeologizmai palengvina darbą kalbininkams gilintis į naujai besikuriančią kalbotyros šaką. Šis žodynas puikiai pagelbės lietuvių kalbos ir literatūros mokytojams, dėstytojams, spaudos darbuotojams, mokiniams, studentams ir visiems kitiems besidomintiems lietuvių kalba.

Pateikiami frazeologiniai junginiai yra dėstomi formaliuoju – gramatiniu-alfabetiniu – būdu. Frazeologizmų reikšmės aiškinamos jų nefrazeologiniais sinonimais arba aprašymais. Taip pat vartojimui iliustruoti yra duodami aiškūs pavyzdžiai.