lietuviuzodynas.lt

Lenkų lietuvių žodynas

Vertėjas
Terminų žodynas
Sinonimų žodynas
Frazeologizmų žodynas

Apie Lenkų Lietuvių žodyną

Nors lenkų kalba pagrindine yra laikoma tik pačioje Lenkijoje, tačiau ji plačiai naudojama ir Čekijoje, Slovakijoje, Rumunijoje, o taip pat ir mūsų sostinėje – Vilniuje. Istorinės aplinkybės lėmė, kad jau ilgą laiką Lietuva palaiko artimus ryšius su šia kaimynine valstybe, tad nori to ar nenori, kai kuriems tenka mokytis lenkų kalbos. Lietuvos knygynuose galima rasti nemažai lietuvių lenkų žodynų ir šie yra gana gerai perkami. Susiklosčius tokiai situacijai, kad dėl aukštų kainų lietuvaičiams apsipirkinėti tenka keliauti į Lenkiją, o mūsų krašte ir toliau nuolat daugėja šios šalies atstovų, lietuviai vis dažniau ryžtasi savarankiškai arba specialiuose kursuose mokytis šios kalbos.

Turizmui skirti lenkų lietuvių žodynai mūsų šalyje nėra itin populiarūs, nors, tiesą sakant, jų ir yra vos pora, tačiau lenkiškų sąvokų žodynai perkami gana sparčiai. Pirmuoju lenkų žodynų, išspausdintu lietuviškai, galima laikyti 1620-aisiais Konstantino Sirvydo išleistą trikalbį žodyną, kuriame be lenkiškų terminų buvo ir lotyniškų bei lietuviškų žodžių paaiškinimai. Tačiau pirmuoju tikru lenkų lietuvių žodynu galima laikyti 1884-aisiais metais Antano ir Jono Juškų išleistą knygą su maždaug 30.000 žodžių vertimais.

Taigi, kol bus paklausa, bus ir pasiūla. Kol lietuviams bus reikalingi lenkų lietuvių žodynai, o panašu, kad taip bus dar ilgai, tol jie bus toliau atnaujinami ir leidžiami.

Kalbant apie populiariausius, vertėtų išskirti Oksfordo žodyną, pradėtą leisti 1884 metais, nors pildytas jis buvo dar 1857 metais. Įdomu tai, kad jis vis pasipildo naujadarais, kuriuos sugalvoja paaugliai ar interneto vartotojai. Nesenai į žodyną buvo įrašyti paaiškinimai tokių žodžių kaip LOL, OMG, ROFL ir dar daug kitų. Taigi, galima sakyti, kad naujus žodžius galvoja ne tik kalbininkai, bet ir mes patys. Nieko nuostabaus, kad Gineso rekordų knygoje jis su daugiau nei 600.00 žodžių paaiškinimais įrašytas kaip didžiausias pasaulyje.